Filia Boboluszki

Filia Boboluszki

IMG_2965-1024x682.jpeg

Dom Pomocy w Boboluszkach jest jedną z filii Domu Pomocy Społecznej w Klisinie. Położony jest w malowniczej miejscowości na granicy polsko – czeskiej. Dom przeznaczony jest dla 76 osób przewlekle psychicznie chorych. Mieści się on w dwóch dwukondygnacyjnych budynkach. Pierwszy budynek zamieszkały jest przez 52 kobiety. Drugi mniejszy budynek zamieszkuje 24 mężczyzn. Dookoła domu roztacza się wspaniały objęty ochroną park. Obiekt posiada dobry dostęp do punktów usługowych: PKS, kościoła, sklepów.

W budynku żeńskim mieszczą się 24 pokoje dwu i trzy osobowe. Pokoje są w pełni wyposażone i spełniają wymagania zgodnie z upodobaniem zamieszkujących w nich osób. Każdy mieszkaniec posiada własne łóżko, szafę, szafkę nocną, lampkę nocną, krzesła, stół i wiele innych przedmiotów gwarantujących wygodne życie. Budynek wyposażony jest w windę osobową. Na każdym piętrze znajdują się łazienki i toalety. Na każdej kondygnacji mieszczą się piękne przestronne hole wyposażone w komplety wypoczynkowe, telewizory, służące mieszkańcom do wypoczynku.

W holu na parterze budynku raz w miesiącu odprawiane są Msze Św., w których mieszkańcy chętnie uczestniczą. Na I piętrze mieści się sala terapii zajęciowej, w której powstają różne ciekawe prace wykonywane przez mieszkańców pod okiem instruktora terapii zajęciowej. Prace te często prezentowane są na różnych wystawach i imprezach okazjonalnych. Zawsze cieszą się dużym uznaniem. Na parterze budynku usytuowany jest gabinet doraźnej pomocy medycznej oraz przestronna i wygodna stołówka połączona z kuchnią. Ponad to w Domu znajduje się kuchenka podręczna dla mieszkańców. Poza tym w budynku mieści się czytelnia z bogato zaopatrzoną biblioteczką. W przyziemiu budynku mieszczą się pomieszczenia do prania i suszenia. Dom posiada własną kuchnię, w której przygotowywane są posiłki również dla mieszkańców filii w Branicach. Wszystkie pomieszczenia w obu budynkach pozbawione są barier architektonicznych, dostosowane dla osób niepełnosprawnych. W każdy budynku znajduje się palarnia. Pierwszy budynek otacza malowniczy park, w którym rosną przepiękne rododendrony i azalie. Można w nim podziwiać również stworzone przez mieszkańców i personel klomby i skalniaki z rozmaitymi, ciekawie skomponowanymi krzewami ozdobnymi.

W parku znajduje się drewniana altana ogrodowa, ławki i stoły służące mieszkańcom podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz murowany grill, z którego latem podopieczni chętnie korzystają. Niedaleko domu przepływa rzeka, nad którą w okresie letnim organizowane są pikniki.

W budynku zamieszkałym przez mężczyzn mieści się 8 pokoi 3-osobowych, przy każdym pokoju jest łazienka z toaletą. Również w tym budynku zagospodarowany został przestronny hol służący mieszkańcom do wypoczynku, oglądania telewizji.

Przy tym budynku znajduje się pomieszczenie służące do rehabilitacji, wyposażone w profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny. Tutaj mieszkańcy domu pod kierunkiem wykwalifikowanej fizjoterapeutki codziennie korzystają z indywidualnych i grupowych zajęć usprawniających.Budynek otacza owocowy sad, z którego darów mogą korzystać mieszkańcy. Do wypoczynku na świeżym powietrzu służy drewniana altana ogrodowa, ławki i stoły. Teren dodatkowo zdobi ładnie komponujący się z otoczeniem drewniany mostek oraz klomby kwiatowe.

Filia Boboluszki

Filia Boboluszki

Filia Boboluszki - biblioteczka

Filia Boboluszki

Filia Boboluszki

Filia Boboluszki

Filia Boboluszki

Filia Boboluszki

Filia Boboluszki

IMG_2959-682x1024.jpeg

Filia Boboluszki

Filia Boboluszki