Filia Radynia
Dom Pomocy Społecznej w Radyni powstał w roku 1987, jest filią Domu Pomocy Społecznej w Klisinie. Ośrodek położony jest zdala od zgiełku miasta, w otoczeniu przyrody, panuje tu spokój i cisza. W placówce przebywają osoby przewlekle psychicznie chore, którym często towarzyszą choroby somatyczne, wielu z mieszkańców to osoby niepełnosprawne fizycznie. Aktualnie Dom Pomocy Społecznej w Radyni posiada 75 miejsc – dla kobiet i mężczyzn. Placówka posiada zezwolenie na prowadzenie domu i spełnia wszystkie wymogi standaryzacyjne.
Budynek i otoczenie pozbawione jest barier architektonicznych, wielu mieszkańców porusza się na wózkach inwalidzkich, dla polepszenia jakości ich życia i ułatwienia poruszania się, w Domu powstała winda. Wejście wyposażone jest w podjazd.
Wszystkie łazienki i ubikacje przystosowane są dla osób niepełnosprawnych, pokoje są wyposażone w odpowiednie meble i sprzęty. Cała infrastruktura Domu, jego wyposażenie, układ pomieszczeń oraz poczynione inwestycje mają na celu ulepszanie jakości życia naszych podopiecznych i przyczynienie się do usprawnienia ich procesu leczenia oraz rehabilitacji.
Pokoje mieszkańców są trzy osobowe z łazienkami. Każdy pokój ma swój niepowtarzalny charakter, są przytulnie i funkcjonalnie urządzone. Mieszkańcy wraz z pracownikami pierwszego kontaktu urządzają pokój wg własnego gustu i uznania.
Na terenie DPS Radynia znajduje się przestronny ogród wyposażony w grill, altanki, ławki, stoły i parasole. Po ogrodzie mogą bez przeszkód poruszać się podopieczni Domu.
Zadania rehabilitacji, rewalidacji, potrzeby kulturowe, religijne i inne realizowane są w licznych pracowniach i gabinetach, w które wyposażony jest Dom, są to:
- Sale terapii – zajęciowej, kulturalnej i rehabilitacyjnej,
- pokój gościnny
- kuchenka przeznaczona dla potrzeb mieszkańców
- miejsce kultu religijnego
- świetlica
W oparciu o diagnozę lekarską, istniejące deficyty oraz potrzeby naszych podopiecznych, terapeuci planują oraz prowadzą zajęcia dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości mieszkańców. Do zajęć terapeutycznych zaangażowani są wszyscy pracownicy, którzy są Pracownikami Pierwszego Kontaktu (PPK). Prowadzą oni dokumentację realizacji celów założonych w indywidualnych planach wsparcia każdego mieszkańca.
Codzienną misją personelu jest sprawienie, by Dom Pomocy Społecznej nie był domem tylko z nazwy, by mieszkańcy nie czuli się w nim jak w chłodnej państwowej instytucji, lecz by mieli poczucie własnej wartości i sensu życia, że są częścią społeczności, której są ważnym elementem. Naszych pracowników oprócz posiadanych kwalifikacji zawodowych, które stale podnoszą na organizowanych kursach i szkoleniach, cechuje także troska o podopiecznych, duża wyrozumiałość, empatia i wyczucie na potrzeby chorych. W Domu Pomocy w Radyni organizowany jest szereg różnego rodzaju imprez (wycieczki, zabawy, spotkania okolicznościowe itp.) Tradycją Naszego Domu są „Spotkania integracyjne”, które organizowane jest w okresie letnim. Spotkanie to jest dużą plenerową imprezą, na którą zapraszane są rodziny Naszych mieszkańców.